Comarch PPK od A do Z

Comarch PPK od A do Z

Od 1 lipca Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) pojawią się w firmach  zatrudniających ponad 250 pracowników. Zgodnie z zapisami ustawy to pracodawca jest zobligowany do podpisania umowy z odpowiednią instytucją finansową. A następnie  ustalenia wysokości składek. Za pół roku sprawa będzie dotyczyć również firm zatrudniających ponad 50 osób. Warto już teraz zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzie informatyczne, które wspomoże firmę w prowadzeniu PPK. Comarch w swojej ofercie posiada aplikację do obsługi PPK. Zarówno dla firm pracujących na programie Comarch ERP Optima, jak i dla firm które nie pracują na naszych rozwiązaniach.

Co to jest PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe to sposób oszczędzania na poczet przyszłej emerytury w ramach III filaru. Składki odprowadza pracodawca do odpowiedniej instytucji finansowej. W niewielkim stopniu jej wysokość jest refinansowana z budżetu Państwa. Udział pracowników w Pracowniczych Planach Kapitałowych jest dobrowolny. Jednak to po stronie pracodawcy leży obowiązek stworzenia całego programu, który umożliwi pracownikom przystąpienie do PPK. O ile mniejsze firmy mają jeszcze troszkę czasu to już te zatrudniające powyżej 250 pracowników nie mają go wcale. Tak naprawdę od 1 lipca każda firma, w której zatrudnienie wynosi powyżej wspomnianych 250 osób, musi mieć stworzony system do prowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych. Do obsługi PPK konieczny jest program informatyczny. Ważne, aby umożliwiał on integrację z firmowym programem do kadr i płac.

Zobacz webinar Comarch dotyczący PPK

Aplikacja Comarch do obsługi PPK

Jako jeden z nielicznych producentów firma Comarch uczestniczyła w pracach nad rządowym projektem ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Dzięki temu stworzyliśmy rozwiązanie, które współpracuje z programem Comarch ERP Optima. Co więcej nasza aplikacja integruje się również programami kadrowymi innych producentów. Decydując się na rozwiązanie Comarch PPK firma nie musi pracować na programie Comarch ERP Optima, ponieważ nasza aplikacja może działać samodzielnie. Najważniejszą funkcjonalnością rozwiązania jest ewidencjonowanie danych członków  PPK. Dane te są zaciągane z programu kadrowego. Następnie przeliczane i przekazywane do odpowiedniej instytucji finansowej. W zależności od podpisanej umowy. Ponadto aplikacja Comarch PPK umożliwia rejestr pracowników uczestniczących w PPK. Daje możliwość generowania plików zgłoszeniowych oraz wylicza procentową wysokość deklarowanych składek.

Wypróbuj i pobierz demo Comarch PPK

Pobierz Demo Comarch Optima i zobacz jak prosto współpracuje z Comarch PPK